V hlavní roli muzika Stanislava Gabriela

V improvizované televizní studio se v sobotu odpoledne proměnila kudlovická usedlost U Strmenských. Ve stavení prodchnutém slováckou atmosférou totiž vznikal medailonek věnovaný Cimbálové muzice Stanislava Gabriela.

 

Ostravský štáb České televize do Kudlovic dorazil v doprovodu Oldřicha Víchy, kumštýře z Kudlovické doliny a velkého kamaráda gabrielovců. Jeho ateliér zasazený v malebném prostředí doliny je už tradiční zastávkou televizních štábů, novinářů či hostů mířících na Slovácko. „Máme zpoždění, štáb totiž u Sušic zabloudil a musel jsem je po telefonu navigovat,“ hlásil ve vratech u Strmenských Vícha. To mladí muzikanti měli už za sebou ladění a prvních pár tónů ze svých písniček. Primáš Stanislav Gabriel kluky z kapely obcházel a pečlivě, s kantorskou precizností, si je organizoval. Kontráši připravili nástroje, druhé husle ladily, jen cimbalistovi bylo nutné zajet pro ladičku. „Za to může počasí, je nutné přeladit kvůli vlhku,“ tvrdí Janek Smutný, který v kapele vlastní největší nástroj – cimbál.

 

Výjimkou je basista Tomáš Gabriel, bratr primáše a na slovo vzatý manažer kapely. Ten se musel postarat nejen o svůj nástroj, ale ještě zajistit zásoby dobré slivovice, vína a klobásek. U všeho musel sám být, vše musel osobně okoštovat. „Chceme, aby se lidi v Kudlovicích pobavili, tak jsme jim připravili zajímavou akci. Rád bych řekl, co večer uvidíte, jenže ještě to sám nevím. Vymýšlí to ale David Pavlíček, což je záruka toho, že se budou všichni dobře bavit,“ vysvětloval s klobáskou v ruce basista. „Jo, Pavlíček už mi nahání strach. Už se bojím pozvat i vlastní rodinu. On mě totiž vždycky něčím ztrapní,“ přidal se vzápětí cimbalista.

 

S příchodem štábu se však atmosféra u Strmenských změnila. Dirigentské taktovky se ujal režisér Folklorního magazínu Petr Šamánek, kterému sekundoval muž malý tělem, ale velký duchem – producent Ivo Hranický. „Takže, pánové, nástroje přestěhovat dovnitř do zkušebny a jdeme na to,“ zahřímal Hranický a „po slovácku“ okoštoval nabízenou slivovici.

Samotné natáčení se odehrálo v potemnělé místnosti dýchající dobou našich babiček v barevných krojích.

Kapela v jedné částí malé místnosti, štáb a přítomní fotografové v druhé. „Nemůžete to hrát jako na koncertě. Musíte dělat nějaké chyby, jako na zkoušce, nechci vystoupení, ale zkoušku,“ zastavil po prvních tónech natáčení režisér a hned kapele udělil pokyny, jak si scénu představuje. Zavelel primášovi, zorganizoval kapelu, poručil dělat chyby, kameramana vyhnal ven, zvukaře dovnitř a zakřičel: „Jedem!“ Ještě následovalo párkrát stop a znova, ale po hodině vše skončilo rozhovorem s primášem.

 

Večerní program začíná v osm hodin a přihlíží mu zaplněný areál dvora selského stavení. Vzduchem voní opékaná kýta a klobásky, sliny návštěvníků se sbíhají na přichystané sedmičky vína. „Dneska děláme pořadatelskou službu, takže program neuvidíme. Alespoň se k nám můžete přijít občerstvit,“ zve všechny ke stánku s pochutinami Josef Sovek z kudlovického mužského sboru, jehož členové zajišťují technické zázemí akce.
Mezitím již na pódiu začnou vyhrávat gabrielovci. Pomalá skladba střídá rychlou, primáš v jednotlivých písních dynamicky mění tiché a hlasité pasáže. Muzika doprovází pěvecké sólisty Stanislava Gabriela staršího a Jitku Šuranskou. Znějí písně lidové i umělé, které většinou píše primáš Stanislav Gabriel. „Staňa je na skládání borec. Někdy vstane ve tři ráno a začne psát do notového papíru se slovy, že se mu zdála písnička,“ líčí umělecké metody primáše jeho bratr Tomáš.

Po více než hodinovém koncertu následuje show, jejíž program nebyl dopředu znám. „Choreografie účinkujících souborů byly samozřejmě dopředu nacvičené. Ale jak zapojit do pořadu i přítomné diváky, to jsem vymýšlel až dnes,“ svěřil se hlavní strůjce a moderátor programu, choreograf souboru Kunovjan či dramaturg brněnského Ondráše David Pavlíček.

 

A příchozí „civilisté“ se do dění na jevišti skutečně zapojili. Nebohá dívčina tak bojovala s koštýřem, ze kterého se na prkna pódia valilo víno. Jiných pět příslušnic něžného pohlaví zase odmítlo ukázat po vzoru svých kolegyň z vystupujícího Kunovjanu spodní prádlo. Čekala je tedy pokuta obligátního stylu, a sice pohárek něčeho dobrého. Pozadu nezůstali ani hoši z babické Kaliny. Jejich choreografie v pyžamových oblecích budila respekt také díky přítomnosti „Michaela Jacksona“.

 
Někteří konzervativní folkloristé by vystoupení gay verbuňku či Pavlíčkova pokusu o cifrování s potápěčskými ploutvemi na nahou možná odsoudili, kudlovické publikum však nešetřilo salvami smíchu.
 

Horečka sobotní noci v Kudlovicích končila až v neděli. Návštěvníky odcházející s pocitem uspokojení domů doprovodila obloha rozzářená nespočtem blikajících hvězd.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10096307226-folklorni-magazin/409236100162024/obsah/144096-housle-a-kruh/

Martin Nevyjel, Michael Lapčík